Katolickie wychowanie i kształcenie

 

 

Prezentowane poglądy nie mają aprobaty Kościoła katolickiego!

 


Św. Faustyna Kowalska w swoim Dzienniczku opisuje jak wielu ludzi idzie do piekła szeroką drogą (zobacz nr 153), skoro tak jest to warto się zastanowić dlaczego tak jest i kto za to odpowiada.
Rozczarowanie postawą papieży, biskupów i ludzi odpowiedzialnych za katolickie wychowanie i kształcenie skłoniło mnie do zajęcia się tą tematyką. Z całą pewnością ustępuję wspomnianym osobom wiedzą, inteligencją i kulturą osobistą ale to właśnie działania i błędy tych osób przyczyniły się, że wielu ludzi idzie na wieczne potępienie.


Opracowany plan opiera się na trzech elementach:

 

Konkretność – każdego dnia wykonywać pewne czynności, które pomogą w rozwoju intelektualno-duchowym. Nie odkładać troski o własne zbawienie na później, ponieważ nie wiemy jak długo będziemy żyli.

 

Jawność – łatwy dostęp do treści, co i w jaki sposób chcemy osiągnąć. Czy wiesz jak Kościół katolicki chce wychowywać i kształcić ludzi? Gdzie są te dokumenty? Czy nie jest tak, że każdy robi co mu się podoba? Czy nie jest tak, że kształcenie w szkołach kładzie zbyt duży nacisk na wiedzę, zapominając o modlitwie? Programy nauczania pisane i tworzone przez ludzi kościoła są nierealne z możliwościami uczniów, często oderwane od rzeczywistości, tak, że ma się nieodparte wrażenie, że twórcy tych programów nie znają mentalności tych uczniów do których są skierowane.  Uczniowie nie są w stanie opanować pamięciowo materiału lub bardzo szybko go zapominają. To o czym piszę jest sprawdzalne! Można przecież wziąć do ręki podręcznik metodyczny, a następnie sprawdzić wiedzę uczniów. Najwyraźniej jednak wolimy żyć w kłamstwie i głosić propagandę sukcesu. W seminariach duchownych brak woli przygotowania przyszłych księży do sprawowania Mszy świętej trydenckiej.

 

Prostota – przekaz elementarnych wiadomości, niektórym ludziom trudno jest znaleźć czas na obszerne opracowania, opanowanie pamięciowe zawartych treści.

 

Dwa podstawowe pytania:

 

Kogo chcemy wychować?
Katolika chcemy wychować na świętego a Polaka na patriotę.


Jak to osiągnąć?
Koncentrując się na rozumie, wolnej woli i nieśmiertelnej duszy – to taka instrukcja „obsługi człowieka”. Pomiędzy rozumem, wolną wolą i nieśmiertelną duszą zachodzą wzajemne relacje, jedno wpływa na drugie lub pomaga drugiemu, można powiedzieć, że stanowią one naczynia połączone.

Przykłady:

Rozum → dusza nieśmiertelna → wolna wola

Rozum odrzuca lub neguje istnienie Boga, odrzuca istnienie nieśmiertelnej duszy, brak modlitwy, Mszy św. i spowiedzi świętej. To otwiera furtkę dla wolnej woli, która czyni co chce, spełnia wszystkie zachcianki, bogiem staje się brzuch, nad człowiekiem panuje alkohol, narkotyki. W przypadku systemów totalitarnych działanie jest ukierunkowane na walkę z Kościołem, zabijanie księży, burzenie i niszczenie świątyń.

 

Wolna wola → rozum → dusza nieśmiertelna

Słaba wola, osoba jest leniwa nie pogłębia swej wiedzy religijnej, życie duchowe pada.

Słaba wola dlaczego? Bo brak modlitwy, nieśmiertelna dusza nie jest karmiona Ciałem Chrystusa.

 

● Okres od poczęcia do rozpoczęcia nauki w szkole

Mentalność rodzica/rodziców

Rodzice są pierwszymi i najważniejszymi wychowawcami dziecka.

Celowość życia dziecka jest znana Panu Bogu. Każdy człowiek ma zadanie, które ma swoim życiem zrealizować. Rodzice poprzez modlitwę i wychowanie mają pomóc dziecku w realizacji tego zadania. Rodzice niech podczas każdej Mszy św. ofiarują Panu Bogu przez ręce Kapłana swoje dzieci. Niech proszą o ich dobre życie dla dobra Kościoła i Ojczyzny.

 

Realizacja zadań

Nieśmiertelna dusza – największym dobrem dla dziecka jest sakrament chrztu świętego i nadanie dziecku imienia świętego patrona. W tym okresie rozwoju najważniejszym pokarmem jest Pismo Święte. Najlepiej zacząć już od poczęcia i starać się Je czytać każdego dnia. Każdego dnia jest czas na karmienie dziecka,
na kąpiel. Bywa, że dziecko już w wieku przedszkolnym uczy się języków obcych, gry na instrumentach. Jest czas na wszystko, a brak troski o ludzką duszę. Szatan nie czeka w atakach na ludzką duszę, atakuje już od początku. Najpierw podczas współżycia małżonków, gdy  dziecko nie jest owocem czystego aktu miłości ale wynikiem pożądliwości lub wynikiem in vitro.  Człowiek od poczęcia ma nieśmiertelną duszę. Brak ukształtowanego ciała na początku rozwoju w łonie matki, po narodzeniu brak słuchu, nie rozumienie wypowiadanych słów przez dziecko dopiero co urodzone lub upośledzenie umysłowe nie są przeszkodą dla Słowa Bożego, dociera ono do nieśmiertelnej duszy i napełnia ją łaską, samym Bogiem, swym Stwórcą.

Natura Słowa Bożego:

„Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca. Nie ma stworzenia, które by było przed Nim niewidzialne, przeciwnie, wszystko odkryte i odsłonięte jest przed oczami Tego, któremu musimy zdać rachunek.” Hbr 4,12-13

 

              Z chwilą gdy dziecko zacznie już mówić, starać się by dziecko zaczęło powtarzać proponowane modlitwy, rozłożone na cały dzień.

     Codzienne modlitwy dziecka
    
    
Znak krzyża – na początku gdy dziecko uczy się tego świętego znaku czyni je ze starannością, niestety z wiekiem gdy jest coraz starsze czyni ten znak niedbale.
    Przypominać dziecku by zawsze czyniło znak krzyża świętego z należytą starannością!
    
     W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen


Codzienne ofiarowanie się Panu Bogu przez Maryję – pokolenie nowych świętych oddające cześć Niepokalanej pokona szatana.

Panie Jezu ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Maryi
wszystkie moje myśli, słowa, uczynki, cierpienia i radości
dnia dzisiejszego. Proszę Cię Panie Jezu przez Maryję,
spraw aby moje życie było dobre, piękne i czyste,
abym kochał/kochała Ciebie, wszystkich ludzi, moją Ojczyznę
i Kościół katolicki.  Amen.

 

Modlitwa do Anioła Stróża – jest on przyjacielem, obrońcą i pomocnikiem danym przez Pana Boga każdemu człowiekowi. Należy go szanować.
Przypominać dziecku by nigdy o nim nie zapominał!

Aniele, Stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój.
Rano, wieczór, we dnie, w nocy
Bądź mi zawsze ku pomocy,
Broń mnie od wszystkiego złego
i zaprowadź mnie do żywota wiecznego. Amen.


Chwała Ojcu – Panu Bogu w Trójcy Jedynemu należy się wszelka cześć i uwielbienie.

Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu
jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.


Modlitwa do Ducha Świętego – to Duch Święty naucza i daje prawdziwą mądrość, której nikt z ludzi nie potrafi dać ani nauczyć!

Duchu Święty proszę Cię prowadź mnie
i oświecaj abym wypełnił/wypełniła plany jakie
masz wobec mnie. Amen.


Zdrowaś Maryjo (Pozdrowienie Anielskie) – odmawiać na cześć Maryi

Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami,
i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus.
Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi
teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.


Ojcze Nasz (Modlitwa Pańska) – odmawiać w intencji „łaski czystości stanu”, ideologia gender, próby wprowadzenia edukacji seksualnej już do przedszkola, pornografia, nierząd, sprawiają, że już od dzieciństwa należy zatroszczyć się o zachowanie cnoty czystości pośród zagrożeń jakie niesie w tej dziedzinie współczesny świat nastawiony na używanie.


Ojcze nasz, któryś jest w niebie
święć się imię Twoje;
przyjdź królestwo Twoje;
bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi;
chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj;
i odpuść nam nasze winy,
jako i my odpuszczamy naszym winowajcom;
i nie wódź nas na pokuszenie;
ale nas zbaw od złego.
Amen.

 

Wezwania:
Boża Opatrzności – czuwaj nad nami
Jezu ufam Tobie
Niepokalane Serce Maryi bądź moim ratunkiem
Święty Michale Archaniele – módl się za nami
Wszyscy Święci – módlcie się za nami

 

Wolna wola – nie spełniać każdej zachcianki dziecka. Klaps, gdy dziecko zrobi coś złego jest wyrazem miłości rodziców do dziecka. Codzienne odmawianie modlitw uczy dziecko systematyczności, pokazuje, że jest czas na zabawę ale i na spełnianie obowiązków. Czytanie dziecku Pisma Świętego pomoże w tym by uchronić dziecko od różnych uzależnień. Nieśmiertelna dusza sprawia, że dziecko nie będzie znajdowało upodobania w tym co złe, zło ma utrudnione zadanie by opanować niewinną duszę dziecka.

 

Rozum – dziecko dopiero uczy się odróżniania dobra od zła. Ważne by dziecko umiało rozpoznawać, że jest Pan Bóg, że kościół jest miejscem świętym gdzie przebywa Pan Jezus, który kocha i pragnie prawdziwego szczęścia dla każdego.    

 

● Okres od szkoły podstawowej do rozpoczęcia 18 roku życia

Mentalność rodzica/rodziców

Dziecko wkracza w kolejny etap rozwoju intelektualno-duchowego. Wkracza w brutalny świat, w którym zło atakuje z całą swą siłą, poprzez program „nauczania”
jak i bezpośredni kontakt z innymi dziećmi, które w wyniku błędnego wychowania swoich rodziców czynią zło, nie zawsze tego świadome. Dzięki papieżowi
św. Piusowi X (syn Polaka), który wprowadził praktykę wczesnej i częstej komunii świętej, dziecko zacznie przyjmować Pana Jezusa w komunii świętej. 

 

Realizacja zadań

Nieśmiertelna dusza – nie ustawać w codziennym czytaniu dzieciom Pismo Święte. Dzieci, które potrafią już same czytać zachęcać do samodzielnego i codziennego czytania. Pogłębiać przyjaźń dziecka z Aniołem Stróżem, nauczyć praktyki codziennej modlitwy do Ducha Świętego, zwłaszcza przed zajęciami szkolnymi oraz przed odrabianiem lekcji, prosić Ducha Świętego o Jego dary. Wpajać miłość do Pana Jezusa w komunii świętej i w Najświętszym Sakramencie. Uczyć czci do Niepokalanej, świętych. Wyrobić nawyk codziennej modlitwy i wypełniania wszystkich czynności z miłością do Pana Boga i bliźniego, dla chwały Bożej. W wakacje zachęcić dziecko do przeczytania książki/książek o życiu któregoś ze świętych. Po zakończeniu szkoły podstawowej wprowadzić dziecko w kolejną praktykę, a mianowicie przyjmowania Pana Jezusa w komunii duchowej.

 

Wolna wola – rozwijać u dziecka takie cechy charakteru jak punktualność, obowiązkowość, sumienność. Oprócz praktyk religijnych wprowadzać dziecko
w świętowanie uroczystości i świąt patriotycznych.

 

Rozum – bezwzględnie pamiętać, że zdobywanie wiedzy religijnej na katechezie bez codziennej modlitwy staje się kultem rozumu! W czasie trwania szkoły podstawowej opanować Dekalog. Po szkole podstawowej dziecko ma zacząć czerpać wiedzę religijną z systematycznego zgłębiania Katechizmu Kościoła Katolickiego! Wiedzę historyczną poznawać z niezależnych źródeł wolnych od propagandy. Niestety poza faktami historycznymi, że takie wydarzenie miało miejsce, kontekst wydarzeń i tło historyczne w zdecydowanej większości są inne od przedstawianych.

● Okres od 18 roku życia do śmierci

Mentalność rodzica/rodziców

Nie mieć złudzeń! Odmawiać codziennie Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji dziecka!

 

Mentalność osoby dorosłej

„Beze Mnie nic nie możecie uczynić” (J 15,5)

Bóg Ojciec – daje istnienie i podtrzymuje wszystkie byty Swym Jestestwem
Syn Boży – spożywając Ciało i Krew Pańską mamy życie w sobie
Duch Święty – uświęca i oświeca człowieka, udziela 7 darów
Matka Boża – jest Pośredniczką u jedynego Pośrednika Jezusa Chrystusa, otrzymała od Pana Boga moc by zetrzeć głowę szatana
Aniołowie – oddają cześć Bogu i pomagają ludziom
Święci – dzięki zasługom i świadectwu życia, nierzadko poprzez przelaną krew za Zbawiciela wstawiają się za nami i pomagają nam do naszego zbawienia
Dusze czyśćcowe – swoimi modlitwami wstawiają się za nami

„Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” (Flp 4,13)

Chrzest święty – dziecko Boże otrzymuje cnotę wiary, nadziei i miłości
Bierzmowanie – Duch Świętu umacnia w mężnym wyznawaniu wiary
Najświętszy Sakrament – umacnia i uświęca w ziemskim pielgrzymowaniu do Domu Ojca
Sakrament Pojednania – przywraca łaskę uświęcającą
Namaszczenie chorych – pomaga w znoszeniu cierpienia i przywraca zdrowie duszy i ciała
Kapłaństwo – daje moc w służbie Panu Bogu i ludziom
Małżeństwo – uświęca i umacnia małżonków

 

Bez Pana Boga nić nie czynić: uwielbiać Trójcę Świętą, przyjmować komunię świętą, spowiadać się, oddawać cześć Matce Bożej i świętym, wypraszać potrzebne łaski, opiekę i Boże błogosławieństwo u Maryi, świętych i dusz czyśćcowych.

Pierwsza myśl, czy następnego dnia będę mógł być na Mszy świętej, wejść na chwilę do kościoła by adorować Pana Jezusa, jeżeli nie to znaleźć w ciągu dnia czas by przyjąć Pana Jezusa w komunii duchowej, o ile nie jest się w grzechu ciężkim. Starać się po grzechach ciężkich nie odkładać sakramentu pojednania ale przystąpić do spowiedzi świętej możliwie jak najszybciej.    


Pierwsza rzecz którą wezmę do czytania w czasie wolnym po pracy to Pismo Święte!

Każdego dnia odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego, to minimum!


Do modlitwy zapraszać świętych i dusze czyśćcowe.

 

Bóg obdarzył człowieka rozumem, wolną wolą i nieśmiertelną duszą.


● Rozum: chodzi tu o zdobywanie wiedzy, uczenie się. Wiedza pomaga w odkrywaniu prawdy.
Czytać:
1. Pismo Święte ⁃ Poznajemy Pana Boga, plan zbawienia, ludzką naturę
2. Katechizm Kościoła Katolickiego ⁃ poznajemy całościowe Nauczanie Kościoła oparte na Piśmie Świętym i Tradycji, dokumenty papieży, myśli świętych (niezwykle trafne i jasne wyjaśnienia różnych zagadnień)
3. Żywoty świętych i ich pisma ⁃ łaska Boża ukazana w życiu świętych, przykład ich życia, konfrontacja z naszym życiem! ⁃ Polecam: "Dzienniczek" - św. Faustyny, "Żywot i bolesna męka Pana naszego Jezusa Chrystusa i Najświętszej Matki Jego Maryi wraz z tajemnicami Starego Przymierza" - bł. Anny Katarzyny Emmerich
4. Książki i prasa katolicka

Uwaga!

Bywa, że nawet książki i prasa katolicka ogłupia człowieka, np. Tygodnik Powszechny – Komunia Święta do ręki. Nie należy bezkrytycznie przyjmować treści zawartych w prasie i książkach katolickich, celem autorów może być jedynie szukanie własnej chwały, pieniądz, świadome kłamstwo i manipulacja faktami w celu urobienia błędnych postaw lub działań osłabiających Kościół, uderzenie w sacrum.

Więcej czasu należy poświęcać na modlitwę niż czytanie i oglądanie treści religijnych!

Wiedza bez należytej modlitwy wbija w pychę i prowadzi do utraty żywej wiary!

● Wolna wola: wolną wolę należy ćwiczyć by stała się silna. W ćwiczeniu woli pomagają umartwienia np. post, czynienie postanowień, cechy charakteru takie jak: punktualność i systematyczność oraz dyscyplina w codziennym trybie dnia: modlitwa – praca – wypoczynek.

● Nieśmiertelna dusza: modlitwa (modlitwa jest tym dla duszy, czym tlen dla ciała) i sakramenty święte.

 

ĆWICZENIE:

Cel ćwiczenia – nabycie sprawności, umiejętności widzenia i rozumienia powiązań na poziomie rozumu, wolnej woli, nieśmiertelnej duszy.

Pomyśleć samemu co pozytywnie a co negatywnie wpłynie na rozwój intelektualny, wolną wolę, nieśmiertelną duszę. Czemu służy ciągłe nagłaśnianie skandali duchownych, brak obiektywizmu, rzetelności w przekazywanych informacjach.

Zapamiętać!

Katolicy rozpoznają to co dobre i to wprowadzają w czyn. Rozpoznane zło starają się pokonać dobrem, usunąć przyczyny i skutki zła.

Wrogowie Kościoła atakują to co najważniejsze:
Msza święta - zmiany w liturgii, nauczanie w seminariach.
Małżeństwo, rodzina – in vitro, pornografia, edukacja seksualna. 

 

 

 

F O R M A C J A  S T A Ł A

1. Modlitwa każdego dnia:

⁃ rano, zawierzenie i ofiarowanie Panu Bogu wszystkich spraw przez Maryję
⁃ modlitwa do Ducha Świętego
⁃ modlitwa do Anioła Stróża i świętych patronów
⁃ szczególne nabożeństwo do Niepokalanej, św. Michała Archanioła (pomoc w walce z diabłem), św. Józefa (prosić o łaskę czystości stanu), świętych Apostołów
⁃ modlitwa za żywych i zmarłych (rodzice, rodzeństwo, rodzice chrzestni, papież, księża, politycy, nieprzyjaciele, dobrodzieje, ci których spotykamy na naszej drodze)
⁃ modlitwa przed i po jedzeniu
⁃ nabożeństwa (w miarę możliwości), Koronka do Miłosierdzia Bożego, różaniec święty, adoracja Najświętszego Sakramentu, w piątki droga krzyżowa
⁃ modlitwa za Kościół, pasterzy, o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne
⁃ modlitwa za Ojczyznę, o Intronizację Pana Jezusa na Króla Polski
⁃ modlitwa wieczorna, podziękowanie za cały dzień i otrzymane łaski, przeproszenie za grzechy i uchybienia, brak miłości względem Pana Boga i bliźniego,
prośba o dobrą śmierć

2. Życie sakramentalne:

⁃ Msza święta (starać się tak zaplanować czas o ile to możliwe by uczestniczyć w Eucharystii także w dni powszednie). Komunia duchowa: wzbudzić akt żalu
i akt miłości. Pan Bóg przechowuje Komunie sakramentalne w złotym naczyniu, a Komunie duchowe w srebrnym naczyniu, niektórzy otrzymują więcej łask przyjmując Komunię duchowo niż inni Ciało Chrystusa sakramentalnie

⁃ spowiedź sakramentalna, zawsze gdy popełnimy grzech ciężki, z pobożności i dla rozwoju duchowego co dwa tygodnie lub raz w miesiącu o ile to możliwe

3. Pismo Święte

⁃ jest pokarmem dla duszy, czytać samemu, czytać dzieciom już od poczęcia, zachęcać do czytania innych

 

Tydzień:

Niedziela – Msza święta, uwielbienie Trójcy Przenajświętszej, dziękczynienie za wszelkie dobro

Poniedziałek – prośba o wstawiennictwo świętych

Wtorek – modlitwa za dusze czyśćcowe

Środa – modlitwa za Ojczyznę, o Intronizację Jezusa Króla Polski

Czwartek – modlitwa za Kościół, papieża, I czwartek miesiąca

Piątek – wynagradzanie za grzechy, pokuta, post, modlitwa za grzeszników, I piątek miesiąca

Sobota – oddanie czci Niepokalanej, I sobota miesiąca

Można ułożyć inny układ tygodnia, gdy np. w ciągu tygodnia w czwartek przypadnie uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. W oktawie Zmartwychwstania Pańskiego każdego dnia oddawać cześć Panu Jezusowi. Pierwszą niedzielę sierpnia poświęcić Bogu Ojcu!

Katolik – człowiek sprawności:

⁃ mieć własne Pismo Święte

⁃ w domu, mieszkaniu na ścianie ma znajdować się Krzyż

⁃ nosić na szyi medalik, mieć przy sobie różaniec święty

⁃ przechodząc i napotykając Kościół, Kaplicę, przydrożne krzyże, figury świętych odmawiać akty strzeliste: np. bądź uwielbiony Panie Jezu, módl się za nami św. …(którego widzimy)

⁃ spotykając księdza, osobę zakonną, pozdrowić słowami: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, Szczęść Boże

⁃ widząc księdza z Najświętszym Sakramentem, należy uklęknąć i oddać cześć Panu Jezusowi

⁃ radować się z tymi którzy się weselą i smucić z tymi którzy płaczą

⁃ wszystkie czynności i sprawy każdego dnia przedstawiać Panu Bogu przez Maryję, zapraszać do modlitwy i towarzyszenia wszelkim pracom, świętych
i dusze w czyśćcu cierpiące

⁃ codzienny rytm zajęć, prac i obowiązków: modlitwa, praca, wypoczynek

⁃ czynność którą chcemy wykonać rozważamy czy jest zgodna z dekalogiem, moralnością

⁃ czas jest wielką wartością! Dopóki człowiek żyje ma czas zasługiwania na zbawienie i wynagradzania za zło. Nie marnować czasu na telewizję, hobby, gry komputerowe, książki, internet

⁃ katolik każdego dnia stara się Pana Boga poznawać, kochać i wielbić!

⁃ pełnić uczynki miłosierdzia

 

MSZA ŚWIĘTA

I – najważniejsze wydarzenie

Nie ma niczego co może się równać z obecnością na Mszy świętej. Najwspanialsze widowisko sportowe, kulturalne, odwiedzanie wspaniałych zakątków i miejsc przyrody, historii, kultu religijnego nie może się równać z obecnością na Mszy świętej.

Niestety dla człowieka często ważniejsze jest oglądanie meczów piłkarskich, pokonywanie wielu kilometrów by usłyszeć na żywo jakiegoś piosenkarza lub zespół muzyczny. Podróże w najodleglejsze miejsca na świecie by poznać i zobaczyć coś niezwykłego, ciekawego.

NA MSZY ŚWIĘTEJ DOKONUJE SIĘ TO CO NA KALWARII, JEZUS ZOSTAJE ZABITY NA KRZYŻU, PRZEZ ŚMIERĆ JEDNA NAS Z BOGIEM OJCEM, GŁADZI GRZECH ŚWIATA
I DOKONUJE SIĘ NASZE ODKUPIENIE. JEZUS ODDAJE ŻYCIE ZA ZBAWIENIE ŚWIATA.

II – najważniejsza osoba, żywy, jedyny i prawdziwy Bóg

● ubiór ⁃ na spotkanie z papieżem, prezydentem, na uroczystość rodzinną, ważne spotkanie z drugą osobą w sprawach osobistych lub zawodowych ubieramy się niekiedy staranniej niż do kościoła gdzie jest obecny Pan Jezus. Kobiety przychodząc do kościoła nie mogą być ubrane w krótkie spódniczki, obcisłe kreacje
i odsłonięty dekolt.

● zachowanie ⁃ w miejscach pamięci, w teatrze, w telewizji (gdy obejmuje nas kamera), na egzaminach różnego rodzaju, niekiedy nasze zachowanie jest lepsze niż w kościele. Rozglądamy się, hałasujemy, rozmawiamy. Umyka naszej uwadze, że jesteśmy w obecności Pana Jezusa, który na nas patrzy, wie o czym myślimy, jak wypowiadamy modlitwy, np. niedbale, z roztargnieniem, jak śpiewamy, czy śpiewamy głośno czy tylko „mruczymy” coś pod nosem. Przed ludźmi staramy się wypaść jak najlepiej w swoim zachowaniu, ubiorze, elokwencji, inteligencji a przed Bogiem, któremu należy się wszelka cześć, chwała i uwielbienie?

● przygotowanie przed Mszą świętą - na Mszę św. należy się przygotować, rachunek sumienia czy mogę przyjąć Pana Jezusa w Komunii Świętej, czy nie żyję
w grzechu śmiertelnym. Nie przychodzić na ostatnią chwilę, nie spóźniać się.

● moja ofiara - z jaką intencją przychodzę na Mszę świętą? o co chcę się modlić? za kogo? z kim? Ofiarować Bogu Ojcu zawsze Najświętsze Ciało i Krew Jezusa Chrystusa, Jego Duszę i Bóstwo, Jego zasługi przez ręce KAPŁANA. O gorliwe, pełne bojaźni, pobożne i godne uczestnictwo w ofierze Mszy św. należy prosić Maryję, Aniołów i Świętych. Do modlitwy zaprosić dusze czyśćcowe. Mieć intencję główną, np. w I piątek miesiąca wynagrodzenie za grzech swoje i innych. Ofiarować Mszę Św. na uczczenie świętych patronów, których w danym dniu wspomina Kościół, ofiarować Krew Pana Jezusa za dusze w czyśćcu.

„To są Aniołowie Stróżowie ludzi, którzy ofiarują tę Mszę Świętą w wielu intencjach, tych którzy są świadomi co znaczy ta celebracja. Oni mają coś do ofiarowania Bogu (…) Ofiaruj siebie w tej chwili … ofiaruj swoje smutki, bóle, nadzieje, radości, prośby. Pamiętaj, że Msza Św. ma nieskończoną wartość. Dlatego bądź hojna
w ofiarowaniu i proszeniu” - Tajemnica Mszy Świętej, Catalina Rivas, zachęcam do poznania całości treści objawienia.

Mszę świętą można Panu Bogu ofiarować na cześć Matki Bożej i świętych.

Gdy Kapłan podnosi Ciało Chrystusa – powiedzieć w myślach „Pan mój i Bóg mój”.

Patrzeć na Ciało Chrystusa z miłością i uwielbieniem.

Gdy Kapłan podnosi Kielich Krwi Chrystusa – powiedzieć w myślach „Pan mój i Bóg mój”.

● dziękczynienie po Komunii świętej - powiedzieć: Jezu kocham Ciebie lub Jezu kocham Ciebie, Panie spraw by to była prawda.

Msza Święta jest najlepszym sposobem oddania chwały Panu Bogu, uwielbienia Trójcy Przenajświętszej, najsłodszą radością dla Matki Bożej i Świętych, dziękczynieniem za otrzymane dary i łaski, przebłaganiem za grzechy, zadośćuczynieniem, wyproszeniem każdej łaski, najskuteczniejszą pomocą duszom czyśćcowym, ofiarą przynoszącą największe pożytki wiernym, pomnaża łaskę i stopień chwały niebieskiej.

stat4u
autor: Krzysztof Ludwiczak, Wolsztyn, www.katolickapolska.pl 2024.
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"